Návštěva čalouníků v Jižních Čechách

 
Hlavní stránka
Informace o škole
Škola
Kontakty
Školská rada
Pedagogický sbor
Výroční zprávy
Školní řád
Rozpočet školy
Historie školy
135 let řemeslného školství v Jaroměři
130 let řemeslného školství v Jaroměři
Odborný výcvik
Truhlářské dílny
Kovodílny
Keramická dílna
Čalounická dílna
BOZP
Učební obory
Čalouník
Tesař
Truhlář
Opravář zemědělských strojů
Strojník
Podkovář a zemědělský kovář
Umělecký keramik
Umělecký kovář a zámečník, pasíř
Pro žáky
Žákovská knížka
Suplování
Rozvrh hodin
Studijní materiály
Školní jídelna
Výchovné poradenství
Europass
Závěrečné zkoušky
Pro uchazeče
Přijímací řízení
Výsledky přijímacího řízení
Informační dopis pro žáky 1. ročníků
Dny otevřených dveří 2024/25
Ubytování
Domov mládeže
Ubytování pro veřejnost
Kontakt – Domov mládeže
Řád Domova mládeže
Co umíme vyrobit a opravit
práce TESAŘŮ
VĚTRNÝ MLÝN
výrobky TRUHLÁŘŮ
práce OPRAVÁŘŮ ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ
Renovace malotraktoru PF 62
práce PODKOVÁŘŮ
výrobky UMĚLECKÝCH KERAMIKŮ
výrobky UMĚLECKÝCH KOVÁŘŮ
práce ČALOUNÍKŮ
Napsali o nás
Projekty školy
Přehled projektů
Šablony pro SŠ
Doučování
Operační programy
Galerie
Videa
FOTO
Tesaři z Francie
Metrostav
Opatovice nad Labem
Praha
Ejpovice
Závěrečné zkoušky 2016
Slavnostní předání vysvědčení
3.A – truhláři, tesaři
3. B – podkováři, umělečtí kováři
3. C – opraváři zemědělských strojů
Dobřívský cvoček 2016
Středověké lešení Rožmberk
Tesaři
Truhláři
Opraváři zemědělských strojů
Podkováři
Umělečtí keramici
Umělečtí kováři
Dokumenty ke stažení
Svářečská škola
Podkovářská škola
Vliv podkování na kopyto
Podkovářská škola – informace
Propozice
Organizační pokyny
Výukový program E-HOOF
Podkovářský seminář
Podkovářský seminář 2023
Podkovářský seminář 2024
Soutěž Tesař 2023
Propozice soutěže
Výsledky soutěže
FOTO a VIDEO
Rozpočet školy
GDPR
Whistleblowing
Energeticka politika

Ve dnech 15. a 16. května 2024 se žáci oboru čalouník z naší školy pod pedagogickým dozorem Ing. Bronislava Váni, Martina Nováka a Dominika Peřiny vydali na dvoudenní exkurzi do jižních Čech, aby na vlastní oči viděli mistrovství a tradici čalounického řemesla.

Naše první zastávka byla v dílně pana Holáska v Jihlavě, kde jsme byli svědky proměny starého opotřebovaného čalouněného nábytku v díla, která nejenže plní svou funkci, ale také září moderním designem. Pan Holásek a jeho tým nám předvedli, že čalounictví není pouze řemeslo, ale skutečné umění. Každý steh, každý výběr materiálu byl jako pohlazení, které vrátilo nábytku jeho ztracenou krásu a eleganci, a my jsme mohli obdivovat, jak se před našima očima rodí nový život starých kousků.

Poté jsme zamířili do firmy BS Textil, kde nás pan Bohuslav Voda osobně provedl světem potahových a dekoračních látek. Ohromující bylo množství vzorníků potahových textilií, které se tam nacházely! Během návštěvy firmy jsme se dozvěděli, jaký materiál je ideální pro který typ nábytku, a jak se různé textilie liší svými vlastnostmi. Na závěr naší návštěvy jsme měli možnost si vybrat a zakoupit nejen vzorníky, ale i potahové textilie, které firma BS textil nabízí.

Naše ubytování na statku Kloubek v Chabičovicích bylo jako cestování časem. Každý pokoj vyprávěl jiný příběh, ať už to byl pokoj ve stylu Brusel nebo jiný. Majitelé nám s hrdostí ukázali svou sbírku historického skla a panenek, což nám připomnělo, že čalouník je také ochráncem historie.

Druhý den naší cesty byl věnován prohlídce hradu a zámku Český Krumlov, kde jsme se ponořili do světa historického čalouněného nábytku. Nejprve jsme se vydali na samostatnou procházku po krásných a rozlehlých zámeckých zahradách, kde jsme si prohlédli unikátní divadlo s otočným hledištěm. Poté nás odborná průvodkyně provedla interiéry zámku, kde jsme obdivovali různorodost čalouněných prvků – od židlí a křesílek až po pohovky a čalouněné křeslo s nočníkem. Každý kus nábytku byl svědkem času, některé byly pečlivě zrestaurovány do původní krásy s výplní z africké trávy a žíněmi, zatímco jiné, bohužel, prošly méně citlivou renovací v 80. letech s použitím polyuretanové pěny. Naše prohlídka také zahrnovala návštěvu barokního divadla, muzea a jediné dochované věže z dob, kdy zámek sloužil jako hrad.

Naše dvoudenní cesta do světa čalounictví byla nejen poučná, ale i inspirativní. Od návštěvy dílny pana Holáska v Jihlavě až po prohlídku historického nábytku v Českém Krumlově jsme získali neocenitelné zkušenosti a nový pohled na řemeslo, které spojuje tradici s moderními trendy. Tato exkurze nám ukázala, že čalounictví je živé umění, které vyžaduje nejen technické dovednosti, ale i cit pro materiál a smysl pro estetiku. Jsme vděční za každou příležitost dozvědět se něco zajímavého z oboru a těšíme se na další cesty, které rozšíří naše obzory.

Ing. Bronislav Váňa