31. Hamernický den v Dobřívu
Západočeské muzeum v Plzni, příspěvková organizace uspořádala již 31. Hamernický den, konal se 18. května 2024 na Vodním hamru v Dobřívu.
Hamernický den spolu se soutěží Dobřívský cvoček pro učňovské školy je celodenní kulturní akcí věnovanou kovářskému a podkovářskému řemeslu s doprovodním kulturním programem. Při této příležitosti zde předváděli své řemeslo také košikář, tkadlec, drátenice, řezbář, tesař, šperkařka.
I letos byla vyhlášena soutěž zručnosti v kování hřebíků a soutěž ve volné tvorbě aplikace vybraných kovářských postupů a estetické hledisko u funkčního výrobku. Obě soutěže se konaly pod záštitou Společenstva uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů podkovářů Čech, Moravy a Slezska, a.s.
- Soutěž spočívala v kování hřebíků. Byla určena pro jednotlivce, kteří v časovém limitu pěti minut měli vykovat co nejvíce kvalitních kovaných hřebů. Před započetím soutěže Mistr kovář Ivo Rudolf pro všechny soutěžící předvedl absolvování této disciplíny a zopakoval kritéria výrobků. Kování hřebíků se účastnilo 16 žáků, což bylo dosud nejvíce. Porota ve složení Ivo Rudolf, Jiří Oplt a Stanislav Sedlák rozhodla takto: Třetí místo udělila Mikuláši Karpfovi – SŠŘ Jaroměř, druhé místo přidělila Jiřímu Wassebaverovi – A. Světlá nad Sázavou, první místo získal Vojtěch Spurný ze Střední školy řemeslné z Jaroměře.
- Zadání druhé soutěže ve volném kování znělo následovně: Vyrobit stojan pro provaz do expozice muzea. Tato soutěž byla určena pro dvojici žáků. V této disciplíně soutěžilo osm dvojic ze šesti škol. Porota ve složení Stanislav Sedlák, Jiří Oplt a Ivo Rudolf rozhodla následovně: na prvním místě se umístili žáci Jiří Rosecký a Jiří Wassebaver – Akademie Světlá nad Sázavou, Druhé místo získali Michal Halvoník a Matouš Mecka – SOŠ Praha, na třetím místě se umístili žáci Adam Blažek a František Melcher SŠ a ZŠ Oselce, čtvrté místo získali žáci Vojtěch Spurný a Mikuláš Karpf – SŠ Ř Jaroměř. Ostatní dvojice nesplnili zadání, proto nebyli hodnoceny.
Je třeba říci, že všichni žáci k zadanému úkolu přistoupili zodpovědně, což na závěr soutěže zhodnotil a případné nedostatky vysvětlil zkušený kovář Jan Hejnar.
Tímto chci poděkovat všem pracovníkům Západočeského muzea, zejména panu řediteli Mgr. Jiřímu Ornovi a Petrovi Kolduškovi za přípravu a provedení tohoto setkání. I přes nepříznivé počasí vše probíhalo dle připraveného programu.
20. května 2024 Zdeněk Vítek
Vojtěch Spurný a Mikuláš Karpf – SŠ Jaroměř
Hodnocení prací porotou
Ukázka podkování koní
Ukázka kování hřebů Mistrem kovářem Ivou Rudolfem
Soutěž v kování hřebíků
Jiří Spurný a Mikuláš Karpf u svého díla