„Mediální manipulace“ s našimi třídami
Žijeme v době, kdy jsou lidé ovlivňováni různými názory, které najdou na stránkách internetových serverů. Může se to týkat všech témat – politických, kulturních, ekonomických, sociálních, zdravotních apod. Z tohoto důvodu Městská knihovna v Jaroměři organizuje výukovou lekci s názvem „Mediální manipulace“. Naše škola tuto aktivitu velmi vítá a pravidelně se se žáky různých ročníků lekce účastní.
Letos měli naši žáci možnost se seznámit se způsoby ovlivňování lidí například při rozhodování o nákupu určitého zboží, o vlivu chování politiků a významných osobností a samozřejmě s manipulacemi na internetu, který může podsouvat různé teorie, často předkládá „jednoznačné“ názory a podává „nezpochybnitelné“ důkazy toho či onoho.
Třída 3. B, která knihovnu navštívila ve středu 24. ledna, a třída 1. ročníku nástavbového studia, která ji navštívila následujícího dne, měly téma „manipulace“ zaktualizováno o v té době nadcházející prezidentské volby. V uvedených lednových dnech z různých hesel, předvolebních videí i televizních rozprav měli žáci za úkol rozklíčovat podprahové působení jednotlivých kandidátů na občany. Třída 3. A navštívila knihovnu až 7. února, tedy po prezidentských volbách. Proto téma voleb bylo vynecháno, ale zato mohli žáci zjišťovat, jaké konspirační teorie jsou nám předkládány v probíhajícím období a také co ovlivňovalo myšlení a názory lidí v průřezu různých historických etap 20. století.
Návštěva knihovny byla pro všechny tři třídy velmi přínosná, protože dávala možnost si uvědomit, že jsme každý den vystaveni působení médií, která ne vždy předkládají zcela pravdivé, ověřené a dohledatelné informace. Všichni si uvědomili, že možností manipulace s našimi názory je nespočet, že s nimi přicházíme do styku neustále a je třeba všechny předkládané názory nepřejímat nekriticky, ale ověřovat si je, zjišťovat zdroje, ze kterých byly citovány, pokud vůbec takové zdroje existují.
Mgr. Eva Sychrová