Vliv podkování na kopyto
Sociální sítě jsou plné pseudoodborníků. Ti se rádi vyjadřují i k výuce na naší škole. Soustavně se dozvídáme, že vyučujeme podle zastaralých učebnic a nesledujeme nové trendy v úpravě kopyt. Rekreační ježdění na koni jde cestou bosého kopyta což je pro koně nejoptimálnější, pokud nemá vrozený či získaný defekt pohybového aparátu. Takovýto odborníci dokola uvádějí, že již před 200 lety odborníci kolem vědy o podkovářství uvádějí, že je podkování koní škodlivé. A co myslíte, že máme v našich učebnicích o podkovářství? Přečtěte si, co se psalo mnohem později v našich učebnicích. Připravili jsme pro vás ukázky z historie. Nyní to popisujeme tak jak to je poplatné době. V současnosti jsou koně pro rekreaci, kteří mohou pracovat bez obtíží bez podkov. Jejich rohovina stačí dorůstat. Na druhou stranu máme koně sportovní. Ti podle druhu podkladu pro svou práci podkovy potřebují. Vezměme jednoduchý příklad. Jak by hokejista hrál hokej bez bruslí? Uvědomme si, jak jsou přetěžovány jeho klouby a šlachy při pohybu na ledě bez bruslí. Nebo co takový sprinter. Jakých by dosahoval asi výkonů bez treter. Nakonec nezapomeňme na koně pracující při těžbě dřeva. Ano pokud půjdu s koněm vytáhnout dvě klády, nebudu shánět okování. Pokud, ale kůň dennodenně stahuje dřevo, jde o zdraví jeho nohou a kloubů. Okovaný méně přetěžuje pohybový aparát. Proto se kromě úpravy bosého kopyta musíme naučit i podkovat koně pro jejich různé potřeby, ale i jak jim pomoci při problémech na pohybovém aparátu či nemoci kopyt.
Jaký vliv má podkování na kopyto?
Kdybychom přihlíželi jenom k výkonu samotnému, museli bychom říci, že vliv kování na kopyto jest škodlivý; poněvadž zarážením hřebíků do rohové stěny přerušuje souvislost rohových rourek. Jelikož však kůň jest nucen vykonávati různé práce a to na půdách tvrdých, při čemž se mu rohovina příliš opotřebovává, a jiný lepší prostředek k ochraně kopyt doposud vynalezen nebyl, musíme říci, že jest kování koní prospěšné. Koně, již chodí po měkkých půdách, bývají nekováni, u těchto bývá rohovina nejzdravější.
Z knihy „Podkovářské zrcadlo“ J. Horn, ředitel odborné školy podkovářské v Praze r.v. 1922
Nepříznivý vliv podkování na kopyto.
Podkovou se kopyto zvedne od země, takže končetina se dostane do nepřirozených poměrů. Rohový střel nepřijde do styku se zemí a nemůže uplatňovati svůj význam pro pružnost chůze. Chůze koně není tak jistá. Končetina je podkovou zatížena, takže svaly se musí více namáhat.
Narůstající rohovina se neopotřebuje, čímž se kopyto prodlužuje a porušuje se normální poměr mezi přední a zadní polovinou kopyta.
Zarážením podkováků se rohová stěna ničí.
Všechny tyto nepříznivé vlivy se uplatňují tím více, čím nesprávněji je kůň podkován. Podkování je však jediný způsob, který za dnešních poměrů umožňuje využití koně k práci. Při správném podkování a péči o kopyto je kůň schopen práce až do vysokého stáří.
Učebnice „Základy podkovářství“ Prof. MVDr. Emanuel Král r.v. 1950
Nakonec se společně podívejme, jaké materiály jsou nachystány pro žáky. Toto zpomalené video bylo vyrobeno v roce 2022. Detailně žákům ukazuje co se děje s končetinou při přibíjení podkovy.
Kysilka Karel
učitel